2020 WINNERS

MATT BUSH - BEST ACTOR IN A FEATURE FILM "WAKE OF LIGHT"

ROME BROOKS - BEST ACTRESS IN A FEATURE FILM "WAKE OF LIGHT"

DIANNE SARGENT - BEST SUP. ACTRESS IN A FEATURE FILM "SKIN: THE MOVIE"

MARK ATKINSON - BEST SUP. ACTOR IN A FEATURE FILM "SKINN: THE MOVIE"

RONN KILBY - BEST DIRECTOR IN A FEATURE FILM "SKIN: THE MOVIE"

RENJI PHILIP - BEST SCREENPLAY IN A FEATURE FILM "WAKE OF LIGHT"

SHAN Y CHUNG - BEST ACTRESS IN A SHORT FILM "A STORY"

JOHN LEE KEENAN - BEST ACTOR IN A SHORT FILM " RUMSPRINGAWAKEN"

BRUCE YANG - BEST SUP. ACTOR IN A SHORT FILM " A STORY" 

VALERIYA KORENNAYA - BEST SUP. ACTOR IN A SHORT FILM "IN THE LAND OF MOONSTONE"

NICOLA ROSE - BEST DIRECTOR IN A SHORT FILM "IN THE LAND OF MOONSTONE"

QIONG XIE - BEST SCREENPLAY IN A SHORT FILM " A STORY"

PATRICK JORDAN - BEST CINEMATOGRAPHY IN A SHORT FILM "PROCESSION"

SALLY STEELE - WOMAN FILMMAKER (DOCUMENTARY) "RAISED ON ROCK"

JANE CHUA - WOMAN FILMMAKERS (FEATURE FILM-DMV) "BRING ME THE HEAD OF JADE BROOKS"

SALLY STEELE - BEST DIRECTOR IN DOCUMENTARY - "RAISED ON ROCK"

BEST FEATURE DOCUMENTARY - "JOHN & THE PAHLAVAN"

BEST FEATURE DOCUMENTARY IN MUSIC - "REST IS HISTORY"

RUDY CHILDS - BEST DOCUMENTARY IN THE DMV "1985: INDESTRUCTIBLE"

W. KEITH SCOTT- BEST ACTOR IN A FEATURE FILM-DMV " RUBY"

MEGAN RENE - BEST ACTRESS IN A FEATURE FILM -DMV " THE CURSE OF EVE"

KA ZARR COLEMAN - BEST SCREENPLAY IN FEATURE FILM -DMV "RUBY"

JASMINE DEANNE ANDREWS - BEST DIRECTOR IN FEATURE FILM -DMV "THE CURSE OF EVE"

AARON SAMPSON - BEST CINEMATOGRAPHY IN FEATURE FILM -DMV "THE CURSE OF EVE"

MICHAEL LILLY - BEST SUP. ACTOR IN A FEATURE FILM -DMV "BRING ME THE HEAD OF JADE BROOKS

KIMBERLY HOLLIDAY - BEST SUP. ACTRESS IN A FEATURE FILM -DMV "LA TAOUS NIKITA 2"

MORRIS SMALL - BEST ACTOR IN A SHORT FILM -DMV " A CITY IN CHAOS"

LA TONYA BLUE - BEST ACTRESS IN A SHORT FILM -DMV " A CITY IN CHAOS"

AIMEE WILSON - BEST SUP. ACTRESS IN A SHORT FILM -DMV "HANGING WITH THE CALVERT'S"

KEITH HOLMAN - BEST SUP. ACTOR IN A SHORT FILM -DMV " A CITY IN CHAOS"

VIGIL BOSE - BEST CINEMATOGRAPHY IN A SHORT FILM -DMV " FALL"

GHANESH S BHAT - BEST SCREENPLAY IN A SHORT FILM "CHAINED"

PRERNA SARAFF CHAUHAN - BEST SOUTHEAST DIRECTOR " GUDIYAA"

SRI MIRAJKAR - BEST SOUTHEAST ACTOR "GUDIYAA"

AMRUTAH PANTH - BEST SOUTHEAST ACTRESS "GUDIYAA"

CAROLYN GATHERS - FIRST TIME ACTRESS ' REINCARNATION"

OBED JOE - BEST NOLLYWOOD DIRECTOR " OKORU IN AMERICA"

ADEYEMI LARNDER - BEST NOLLYWOOD ACTOR " BOTIE"

WINSTINA TAYLOR - BEST SUP. NOLLYWOOD ACTRESS "BOTIE"

AISCHIA BALDE DIALLO - BEST NOLLYWOOD ACTRESS " SHATTERED DREAMS OF ZEINA"

IBRAHIMA MBAH- BEST SUP. NOLLYWOOD ACTOR " SHATTERED DREAMS OF ZEINA"

POWER OF SOUNDS - BEST CINEMATOGRAPHY IN DOCUMENTARY

ADRIEN BOUBLIL - MOST CREATIVE MUSIC VIDEO "IS THIS LOVE?

ADRIEN BOUBLIL - BEST DIRECTOR IN MUSIC VIDEO "IS THIS LOVE?

BEST SCRIPT - JUST CAN'T HANDLE IT

TAMMY BARBOZA - MOST OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

WILLIAM POWELL - MOST OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

KENDRA ANDERSON - MOST OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MORE TO COME............

© 2017 by World Music and Independent Film Festival

Washington D.C.

  • Facebook Clean

KA ZARR COLEMAN